Aktualności

Wróć
Jesteś tutaj: Przedszkole Miejskie > Aktualności > Uncategorized > Barbórka w grupach: „Jeżyki” i „Krasnale”

Barbórka w grupach: „Jeżyki” i „Krasnale”

Hej w kopalni praca wre,

górnicy pracują!

Całe noce, całe dnie,

węgiel wyrąbują.

 

W ramach poznawania zawodów, 3 grudnia br., „Jeżyki” i „Krasnale” mogły zapoznać się i pogłębić wiedzę na temat pracy górnika i dowiedzieć się co to jest „Barbórka”. Aby dowiedzieć się, gdzie pracuje górnik „Jeżyki” uczestniczyły w zabawie z pokazywaniem przy piosence „Hej w kopalni”. Z kolei jak powstał węgiel „Krasnale” dowiedziały się, słuchając opowiadania H. Zdzitowieckiej „O czym szeptały iskierki”. Przedszkolaki wzbogaciły swoje słownictwo o nowe pojęcia, m.in. Barbórka, kilof, czako, perlik, szyb itp. Dzieci na podstawie ilustracji dowiedziały się, jak wygląda roboczy strój górnika, a także jak wygląda i co symbolizuje galowy mundur. Przywołując inne kopalnie, w tym odkrywkową kopalnie marglu w naszym mieście, „Krasnale” i „Jeżyki” dowiedziały się, że górnik nie wydobywa tylko węgla, ale również sól, miedź, margiel i inne skarby, dzięki którym mamy prąd i wiele innych rzeczy. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Górnik”.

Skip to content