Aktualności

Wróć
Jesteś tutaj: Przedszkole Miejskie > Aktualności > Uncategorized > „Święto pieczonego ziemniaka”

„Święto pieczonego ziemniaka”

Dnia 01.10.2019r. dzieci z grupy IV i V pojechały na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie. Zwiedziliśmy Muzeum Garncarstwa, po którym oprowadził nas Pan A.KOSZ. W zaaranżowanym wnętrzu zobaczyliśmy warsztat garncarski, ludowe meble, sprzęt gospodarstwa domowego i naczynia gliniane oraz wiele fotografii ilustrujących historię garncarstwa. Podczas warsztatów garncarskich pod kierunkiem Pana L. Kiejdy , dzieci poznały etapy powstawania wyrobów ceramicznych z wykorzystaniem gliny i koła garncarskiego. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obserwowały, jak powstają naczynia ozdobne oraz poznały techniki zdobienia naczyń elementami roślinnymi i farbą. Glina to wspaniały materiał do lepienia, o tym przekonały się dzieci podczas warsztatów praktycznych w czasie których, lepiły ozdobne medaliony. Wizyta w Izbie Garncarskiej i udział w warsztatach był dla przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem wielkiej przygody ze światem kultury ludowej. Na zakończenie wycieczki zorganizowaliśmy – „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Główną atrakcją tego święta było ognisko, w którym dzieci piekły ziemniaki oraz wybory „Ziemniaczanego Króla i Królowej”. W tym roku „Ziemniaczaną Królową” została Majka Lipińska, a Królem –Władzio Łypczak. Królewska para zaprosiła wszystkich do degustacji pieczonych ziemniaków. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Skip to content