Aktualności

Wróć
Jesteś tutaj: Przedszkole Miejskie > Aktualności > Uncategorized > „A dzisiaj Barbórka, wesoły to dzień”

„A dzisiaj Barbórka, wesoły to dzień”

„Barbórka” – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary, patronki górników. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele górnictwa z odkrywkowej kopalni marglu znajdującej się w naszym mieście oraz górnik z kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka. Wszystkie grupy powitały przybyłych gości przygotowanym na ten dzień programem artystycznym, a na zakończenie dzieci z grupy V zatańczyły z górnikami grozik, popularny taniec śląski. W dalszej części spotkania zaproszeni górnicy wyjaśnili, na czym polega ich praca w kopalni odkrywkowej, opowiedzieli o trudnym zawodzie górnika i o wydobywanych w kopalni surowcach i minerałach, o ciężkiej pracy pod ziemią i jej znaczeniu dla ludzi, a także o niebezpieczeństwach, na które są narażeni wykonując ten zawód. Podczas spotkania goście zaprezentowali galowe stroje oraz otrzymaną nagrodę Honorowy Kordzik. Dzieci miały również okazję obejrzeć prezentację multimedialną o kopalni węgla w Bogdance, prawdziwy górniczy kask i kilof oraz wziąć udział w konkursie. Pytania dotyczyły prezentowanych narzędzi górniczych oraz stroju galowego górnika. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły gościom laurki, a w zamian otrzymały duże torby słodyczy.

Skip to content