Aktualności

Wróć
Jesteś tutaj: Przedszkole Miejskie > Aktualności > Uncategorized > O Cittaslow z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasteczka

O Cittaslow z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasteczka

Ideą międzynarodowego ruchu Cittaslow jest propagowanie w mniejszych miejscowościach kultury dobrego i wolniejszego trybu życia, stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji. Na całym świecie Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow zrzesza zaledwie 20 miast, w tym tylko kilkanaście z Polski, a wśród nich nasze miasto Rejowiec Fabryczny. W ramach Tygodnia Cittaslow, miejscowości należące do ruchu spod znaku ślimaka organizują wydarzenia promujące ideę miasteczek „dobrej jakości życia”. A że najlepiej edukować przez zabawę i ruch, więc ślimak odwiedził nasze przedszkole. Opowieść o Ślimaku Maciusiu i jego przyjacielu Lisku Prędziuszku bardzo się spodobała dzieciom, a przy okazji wiele nauczyła i wprowadziła najmłodszych w świat Cittaslow, ukazując zalety nieśpiesznego życia. Losy głównego bohatera – Ślimaka Maciusia – były inspiracją dla zabaw integracyjnych, opowieści i wycieczek po miasteczku. Działania edukacyjne w duchu Cittaslow promują także postawy ekologiczne ukazując m.in. sposoby wykorzystania surowcó wtórnych. Starszaki z grupy IV i V brały udział w zajęciach edukacyjnych, wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, których głównym bohaterem był ślimak, a także wybrały się na pieszą wycieczkę po naszej miejscowości, będąc przewodnikami ślimaka: „Jestem przewodnikiem po swojej miejscowości”. Prowadzone działania edukacyjne były doskonałą okazją do wytłumaczenia najmłodszym zalety idei Slow i omówienia celów tego ruchu, a jednocześnie sprawiły przedszkolakom dużo radości.

Skip to content