OBSZAR NR 8: AKTYWNOŚĆ Z UDZIAŁEM RODZINY

Ćwiczymy i razem się bawimy
Dobrą okazją do zachęcenia rodziców do aktywności fizycznej są ćwiczenia gimnastyczne. Chodziło o to, aby zajęcie miało charakter wspólnej zabawy dzieci i rodziców i było dniem integracji poprzez zabawę. W poszczególnych grupach nauczycielki przeprowadziły ćwiczenia gimnastyczno – relaksacyjne z elementami metody W. Sherborne i C. Orffa pod hasłem "Ćwiczymy i razem się bawimy". Wcześniej, w rozmowach indywidualnych z rodzicami, nauczycielki wyjaśniły cel i zasady spotkania i poprosiły o przyniesienie odpowiednich strojów gimnastycznych. Z naszych obserwacji wynika, że podczas takich zajęć rodzice są biernymi obserwatorami dziecięcych popisów i wcielają się w rolę fotoreporterów. Postanowiłyśmy zmienić ten stereotyp zachowań.
Celem tego spotkania było:
  • rozbudzenie i ukierunkowanie aktywności dzieci i rodziców
  • integracja dzieci i rodziców poprzez wspólną zabawę
  • wzmocnienie więzi rodzinnej
  • Dzieci bardzo aktywnie brały udział we wspólnych ćwiczeniach. Chętnie przyłączyli się do nich także rodzice, którzy towarzyszyli dzieciom w trakcie wykonywania ćwiczeń. Rodzice zgodnie przyznali, że zrelaksowali się podczas zajęć i mieli okazję pobyć blisko swoich dzieci w trakcie ćwiczeń i zabaw ruchowych. Uśmiech na twarzach dzieci i rodziców świadczył o tym, że każdy dobrze się bawił.
    Wszyscy byli zadowoleni z takiej formy zajęć. Wspólne ćwiczenia były doskonałą okazją do bliższego poznania rodziców, obserwacji ich zachowań wobec własnych dzieci, pozwoliły rodzicom i dzieciom na twórczą inwencję ruchową.

Wiosenna rodzinna olimpiada przedszkolaka, czyli powitanie wiosny na sportowo