Zabawy w domu

Jesteś tutaj: Przedszkole Miejskie > Przydatne linki

"Zwierzęta Świata dla dzieci"

Prezentacja mapy świata, wskazywanie kontynentów i podawanie ich nazw.
Mapa,Zwierzęta Świata dla dzieci

"Mapa świata"

Rozmowa kierowana. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat. Praca z mapą i albumami przyrodniczymi.
Rodzic prezentuje dzieciom mapę świata, wskazuje kontynenty i podaje ich nazwy. Prezentuje fotografie zwierząt zamieszkujących różne kontynenty. Wspólnie z dziećmi odszukuje na mapie Afrykę. Prezentuje fotografie zwierząt afrykańskich. Zwraca uwagę na ich wygląd, sposób poruszania się, budowę. Pyta dzieci, co wiedzą na temat zwierząt przedstawionych na fotografiach. Następnie opowiada im o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach, które nazwano  Wielką Piątką Afryki (Big Five): lwa, słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lamparta, bawoła afrykańskiego. Zwraca uwagę na przystosowanie się zwierząt do środowiska, w którym żyją.

"Skarby znad morza"

Rozpoznawanie przedmiotów znad morza, wnioskowanie o temacie, praca z mapą, oznaczenie niektórych miast wyrazami do czytania globalnego, porównywanie odległości za pomocą sznurka.
Rodzic układa na dywanie/stole przedmioty (lub ich zdjęcia) kojarzące się z morzem (muszla, piasek, bursztyn, okulary przeciwsłoneczne, ręcznik, krem z filtrem). Pyta dziecko: Z jakim regionem Polski kojarzą wam się te przedmioty? Czy znacie jakieś polskie miejscowości leżące nad morzem? Dziecko z pomocą Rodzica odnajdują na mapie Gdańsk, Gdynię, Łebę i Ustkę. Następnie sprawdzają za pomocą sznurka, do której miejscowości mają najbliżej z miejsca, w którym znajduje się ich przedszkole, a do której najdalej. W tym celu porównują długości sznurków.

"W górach"

Zapoznanie dzieci z nazwą najwyższych polskich gór i ich szczytami.
R.pokazuje dzieciom na mapie Polski pasmo Tatr. Prezentuje napis Tatry, który dzieci odczytują. Następnie dzieci starają się odczytać nazwy rzek, które mają swoje źródła w Tatrach, oraz nazwy miejscowości z tego regionu. R. wspólnie z dziećmi omawia góralskie tradycje: stroje ludowe, gwarę i potrawy.

"Wakacyjne przysmaki"

Zabawa kulinarna, wykonanie owocowej sałatki.